• Főoldal
  • Szolgáltatás
    • Könyvelés
    • Bérszámfejtés
    • Egyéb szolgáltatások
    • Tanácsadás
    • Árak
  • Magamról
  • Kapcsolat
Menu

2015. évi adóváltozások – Társasági adó (TAO)

  • At január 26, 2015
  • By konyveles
  • In Hírek
  • 0

Felsőoktatási megállapodás adókedvezménye

Újabb adókedvezményt jelenthet a felsőoktatási intézménnyel kötött támogatási megállapodás alapján nyújtott támogatás. Az adózás előtti eredményt csökkenti az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, a térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értékének, a térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értékének 50%-a a felsőoktatási intézménynek felsőoktatási tá­mogatás alapján nyújtva. A támogatást legalább ötéves időtartamra kell kötni, és ez alatt az időszak alatt minden évben kell adni a támogatást.
Az igénybevétel feltétele, hogy az adózó rendelkezzen a felsőoktatási intézmény által kiállí­tott igazolással.

Nem lehetséges a kedvezményt az alábbi két kedvezménnyel együtt igénybe venni:

  • 20%-a közhasznú szervezetnek nyújtva,
  • 40%-a közhasznú szervezetnek tartós adományozás keretében nyújtva.

Kapcsolt vállalkozások

A vállalkozások között eddig a többségi tulajdoni hányad (rokoni viszonyokkal együtt számolva) alapján létrejött kapcsolt viszony idén egy új lehetőséggel bővült. Kapcsolt vállalkozásnak minősül az adózó és más vállalkozás, ha az azonos ügyvezetés döntő befolyással van a különböző vállalkozások üzleti és pénzügyi politikájára.

A kapcsolt vállalkozási jogviszonyt be kell jelenteni az adóhatósághoz az első szerződéskö­tést követő 15 napon belül.

A kapcsoltság okán az azonos ügyvezetésű társaságoknak az egymás közötti 1 millió Ft-ot meghaladó készpénzfizetést is 15 napon belül kell jelenteni 2015. január 1-jét követően.

Elhatárolt veszteség

2015-től a keletkezett negatív adóalap a következő 5 adóévben írható le az adózó döntése alapján, amennyiben a veszteség a rendeltetésszerű joggyakorlás mellett keletkezett. A veszteségelhatárolás átmeneti szabálya szerint a 2014. december 31-ig keletkezett veszteséget a 2025. december 31-ét magába foglaló adóévben lehet utoljára figyelembe venni. Ezzel együtt nem változott az 50%-os szabály, miszerint a veszteség legfeljebb az e nélkül számított adóalap 50%-áig számolható el. Továbbra is érvényben lévő előírás, hogy a veszteséget a keletkezés sorrendjében kell elszámolni. Azaz amíg van 2014. december 31-e előtt keletkezett veszteség, addig nem lehetséges a 2015-ben és az azt követő években keletkezett veszteséget elszámolni, attól függetlenül, hogy hosszabb időtartam áll rendelkezésre a 2014-ig keletkezett veszteség elszámolására.

Jövedelem- (nyereség-) minimum

2015-től az összes bevételt módosító tételként nem lehet figyelembe venni az eladott áruk beszerzési értékét és a közvetí­tett szolgáltatások értékét. Az egyéb módosító tételek változatlanok maradtak.

A reklámköltségek elszámolhatósága

A reklámadó hatálybalépésével 2014. augusztus 15-től az adóalapnál figyelembe nem vehető költség a reklám közzététele miatt felmerült kiadás akkor, ha a reklám közzétevője nem ad nyilatkoza­tot arról, hogy nem kötelezett reklámadó fizetésére, vagy arról, hogy teljesíti reklámadó-fizetési kötelezettségét. Ez az előírás 2015-től úgy módosult, hogy akkor kell a reklámmal kapcsolatosan elszámolt kiadásokkal megemelni az adóalapot, ha az adóévben annak értéke meghaladja a 30 millió Ft-ot és a reklám közzétevője nem ad nyilatkozatot arról, hogy nem kötelezett reklámadó fize­tésére, vagy arról, hogy teljesíti reklámadó-fizetési kötelezettségét.

Adófelajánlás – rendelkezés az adóról

2015. január 1-jétől már az adóelőlegnél is lehet alkalmazni. Va­lójában a megfizetett adóból lehet felajánlani a kedvezményezettek számára. Kedvezményezett lehet film, előadó-művészet, látvány-csapatsport.

A felajánlás történhet az adóelőlegből, az adófeltöltés során és az adóévi adóelszámolásnál. Az esedékes adókötelezettségét az adóalany teljesíti, mely esetben a felajánlást a megfizetett adójából az adóhatóság fogja a kedvezményezettnek eljuttatni.

A felajánlás mértéke előlegnél 50%, feltöltéskor és bevallásnál 80%.

A felajánlás az adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon történik, melyet elektroni­kusan kell az esedékes adóelőleg-fizetési kötelezettség hónapját megelőző hónap utolsó napjáig benyújtani az adóhatósághoz. Az adóbefizetést meg kell tenni, és az adózónak nem lehet 100 000 Ft-nál nagyobb adóhiánya. Az adózónak rendelkeznie kell a kedvezményezett célról kiállított igazolással, és azt máso­latban az adóhatósághoz is meg kell küldenie.

Üzleti vagy cégérték értékcsökkenése

2014. december 31-ig az üzleti vagy cégérték értékcsökkenési leírását a számviteli politiká­ban meghatározott mértékkel lehetett elszámolni a társasági adó alapjánál is. 2015-től erre már nincs lehetőség. Ettől kezdve a bekerülési értéket 10 év alatt egyenlő mértékben, évente 10%-ban lehet elszámolni, ha az adózó az elszámolást rendeltetésszerű joggyakorláshoz kapcsolódó ráfordításnak tekinti.

Hiányzó eszköz értékének elszámolása

2015. január 1-től a hiányzó eszköz könyv szerinti értéke akkor nem lesz a vállalkozás érdekében felmerült kiadás, ha a hiány megfelelő gondosság mel­lett nem merült volna fel, és az adózó az ésszerű gazdálkodás követelményeit figyelembe véve nem tett meg mindent a hiányból eredő veszteség mérséklésére.

Ajánló:

  1. 2015. évi adóváltozások – Általános Forgalmi Adó (ÁFA)
  2. 2015. évi adóváltozások – Személyi jövedelemadó (SZJA)
  3. Kisadókkal kapcsolatos változások 2015
  4. Egyéb változások 2015

Kapcsolat

Klöczl Mónika
Könyvelés, bérszámfejtés
Tel.: +36 30 395 4888
E-mail: info@nekedkonyvelek.hu
Közösségi média:

Hírek

  • Egyéb változások 2015
  • Kisadókkal kapcsolatos változások 2015
  • Az adózás rendjéről szóló törvény változásai 2015
  • 2015. évi adóváltozások – Társasági adó (TAO)
  • 2015. évi adóváltozások – Személyi jövedelemadó (SZJA)

Címkefelhő

2015 adóváltozás szja tao áfa

Keresés

Search
Neked Könyvelek © 2016 | Az oldal teljes tartalma szerzői jogvédelem alatt áll | A weboldalt készítette: Trisign Webdesign